ProfiPodklady.cz - Profesionální zpracování odborných studijních textů, se zárukou, spolehlivě a originálně
Máte dotaz? Volejte nonstop
Přihlášení


Anotace versus abstrakt bakalářské práce, jak je rozlišit?

Definovat rozdíl mezi anotací a abstraktem bakalářské, nebo jiné závěrečné práce, je pro mnoho studentů obtížné, proto si v tomto článku odlišnost mezi nimi definujeme. Základní rozdíl mezi anotací a abstraktem spočívá v tom, že abstrakt v sobě zahrnuje popis způsobu řešení zkoumané problematiky, užité metody výzkumu nebo také výsledky výzkumného šetření, zatímco anotace tyto údaje neobsahuje. Anotací rozumíme pouze krátký popis práce o několika větách. V případě, že Vám Váš vedoucí práce, nebo směrnice školy nestanoví jinak, doporučujeme použití abstraktu, který obsahuje všechny užitečné informace o Vašem textu včetně klíčových slov.

 

Co tedy do abstraktu uvádět? V případě, že nemáte tušení, co do abstraktu napsat, držte se následujícího návodu, ať už se jedná o bakalářskou práci, nebo jiný typ závěrečné práce. Pravidla jsou vždy stejná. Abstrakt je v podstatě referátem, který stručně popíše obsah prezentovaného textu, a důrazní jeho hlavní části. Cíl abstraktu spočívá v tom, aby po jeho přečtení bylo čtenáři jasné, zda práce obsahuje to, co hledá, či nikoliv. Vyjma popisu jednotlivých kapitol by v abstraktu neměly chybět cíle práce, užité výzkumné metody a výsledky výzkumného šetření.

 

V některých případech nechybí ani závěr. Při psaní abstraktu je nutné myslet na to, že by se nemělo jednat o text delší než 250 až 500. slov a bakalářské práce, a cca 100 slov u seminární práce. V každém případě je vždy vhodná konzultace s vedoucím práce, o jeho představě o podobně abstraktu. Abstrakt zpravidla neobsahuje obrázky, grafy ani různé symboly. Nezačleňují se do něj ani bibliografické citace. Mělo by se vždy jednat o autorský text. Podrobnější informace o abstraktu a jeho obsahu i formě je možné nalézt v normě ČSN ISO 214.

 

Aby nebyla situace příliš jednoduchá, je možné, že po vás Vaše škola bude v rámci bakalářské práce vyžadovat výtah, resumé nebo anotaci. Jak je tedy definujeme? Jak již bylo uvedeno v úvodu článku, anotace na rozdíl od abstraktu neobsahuje výzkumné cíle, metody a výsledky šetření, a jedná se o základní sdělení o pár jednoduchých větách. Vedle toho resumé je velmi podobné abstraktu, a složí zejména pro lepší orientaci čtenáře v textu. Základní odlišnost však spočívá v tom, že je na rozdíl od abstraktu kratší, a obsahuje pouze ta nejvýznamnější zjištění. Resumé je stejně jako abstrakt předmětem normy ČSN ISO 214.

 

Posledním uvedeným pojmem je výtah, který slouží pro reprezentaci textu, a většinou má podobu ukázky některé části práce, která je z ní pro tyto účely vytažena. Pokud si ani po přečtení tohoto článku nejste jisti, jak abstrakt, anotaci, resumé nebo výtah práce vytvořit, neváhejte nás kontaktovat, pomůžeme Vám.

Spokojení klienti
Komunikace probíhala skvěle, práci jsem včas odevzdal a úspěšně obhájil, doporučuji!!!
Tom
Touto cestou bych chtě poděkovat realizačnímu týmu Profi Podklady. cz za přístup a profesionální vypracování práce v MBA programu.
Jaroslav

Možnosti platby Možnosti platby Možnosti platby Možnosti platby Možnosti platby
V pořádku

Soubory cookie nám pomáhají poskytovat, chránit a zlepšovat naše služby. V případě dalšího využívání webu vyjádříte souhlas s pravidly a zásady používání cookies.