Domovská stránka » Blog » Tipy pro vysokoškolské studenty- čeho je dobré se držet při psaní závěrečných prací?

Tipy pro vysokoškolské studenty- čeho je dobré se držet při psaní závěrečných prací?

Oficiálních i neoficiálních materiálů s návody na psaní bakalářských a diplomových prací existuje celá řada. Většinou obsahují informace o volbě vhodného tématu, vedoucího, struktury a obsahu práce a dalších krocích, které je v průběhu vypracování následovat. Níže však naleznete několik tipů a vychytávek, které je dobré znát a dodržovat, protože Vám mohou i zachránit titul, ale tak často se o nich nepíše.

 

1)     Seznamte se s fakultními, nebo univerzitními pokyny pro psaní závěrečných prací. Většina škol je má volně dostupné na svých webových stránkách, a jejich znalost Vám může ušetřit spoustu času se zpětným přeformátováváním a přenastavováním textu Vaší práce.

2)     Naučte se citovat. Pokud si nastudujete vnitřní směrnice školy, nebo oficiální citační normy bibliografií a dalších zdrojů, máte vyhráno. V případě, že se vám ani poté nedaří, je možné využít některý z internetových generátorů citací, nebo generátoru textového editoru.

3)     Prostudujte si možnosti a funkce Vašeho textového editoru. Ušetříte si tak spoustu času, který byste jinak trávili manuálním nastavováním poznámek pod čarou, seznamů literatury, zkratek, obsahu apod. Majorita škol navíc automaticky generované seznamy výslovně vyžaduje, a není nic horšího, než den před odevzdáním práce měnit formátování nadpisů, tabulek, grafů napříč prací o 100 stranách.

4)     Teorii máme za sebou, a proto nyní přejdeme do praxe. Právě před sebou máte ten nejobtížnější, ale zároveň nejlehčí úkol-ZAČÍT.

5)     Neprokrastinejte. Nemarněte zbytečně čas, tolik ho totiž nemáte. Odpojte se od sociálních sítí. Pracujte v krátkých intervalech a dávejte si časté pauzy. Ale pracujte.

6)     Zkratka Ctrl + s je Váš nejlepší přítel. Ukládejte, ukládejte, ukládejte.

7)     Své dílo si zálohujte na několika místech. Ať už je to Dropbox, flashka nebo externí disk, každá záloha je dobrá.

8)     Kontaktujte svého vedoucího práce pravidelně. Je jedním z rozhodujících členů komise při obhajobě a jeho názor je důležitý. Může Vás podržet i potopit, pokud by šlo do tuhého. Pravidelně docházejte na konzultace, ptejte se ho na názor, doporučenou literaturu apod. Vyplatí se to.

9)     Dopište práci s cca týdenním předstihem před termínem, a alespoň dva dny ji nechte zavřenou. Poté ji znovu celou důkladně pročtěte. Uvidíte, kolik najdete chyb a nejasností. Stále ale máte ale dost času na jejich opravu před odevzdáním a vytištěním.

10)  Na závěr si ujasněme, že závěrečná práce je oficiálním vědeckým dokumentem, čemuž by měla odpovídat i její vazba. Vyhněte se jakýmkoliv výstřelkům a „designovým vychytávkám“, nejste-li návrhář zabývající se touto problematikou ve své práci. Může se totiž stát, že obal může zaujmout více než obsah, což nikdy není ku prospěchu.