Domovská stránka » Blog » Jak správně zvolit vedoucího bakalářské/diplomové práce?

Jak správně zvolit vedoucího bakalářské/diplomové práce?

Řada studentů vysoké školy se souběžně s nelehkým úkolem, kterým je volba tématu bakalářské nebo diplomové práce setkává s dalším oříškem, v podobě volby vedoucího této práce. Na úvod považujeme za vhodné říci, že i vedoucí bakalářské, či diplomové práce je lidskou bytostí z masa a kostí, která chodí do práce (na univerzitu, nebo vysokou školu), má denní režim, rodinu, a v noci většinou spí. Jeho privilegium spočívá většinou pouze ve faktu, že ukončil vysokoškolské studiem dříve než vy, a na univerzitě působí již nějakou dobu, a tak mu v průběhu let v závislosti na jeho odborné činnosti přibývají i nejrůznější akademické tituly.

 

Jedná se tedy o člověka, který učí na vysoké škole, a v rámci své pracovní činnosti se zabývá výzkumnou činností v určité vědní oblasti, na kterou se specializuje. V průběhu let se stává ve svém oboru odborníkem, píše nejrůznější články a publikace, a získává kompetence k tomu, aby vedl závěrečné práce studentů.

Každá vysoká škola pravidelně na svých webových stránkách zveřejňuje okruhy pro témata bakalářských a diplomových prací, ze kterých mají studenti možnost si vybrat.

 

S ohledem na tématiku práce je pak dobré volit vedoucího, který se danou problematikou zabývá v rámci své výzkumné činnosti. Pokud máte vlastní téma, které není v okruzích uvedeno, je dobré si zjistit, kteří z pedagogů se danou problematikou na vaší škole zabývají, a oslovit je. V případě, že takového člověka nenajdete, je možné si požádat o vedení práce u odborníka z jiné školy, ale jedná se poměrně složitý proces, který s sebou nese značné množství úskalí, a budeme se mu věnovat v některém z dalších článků.

 

V momentě, kdy jste si našel/našla vedoucího, který se tematikou Vaší práce zabývá, není nic jednoduššího, než jej oslovit. Zapomeňte na hromadné emaily typu „ Dobrý den, chci se zeptat, jestli máte volnou kapacitu pro vedení mé DP/BP,“ Své šance u vedoucího mnohonásobně zvýšíte, když mu v prvním emailu popíšete svou motivaci k volbě daného tématu, problematiku, které se chcete věnovat, a alespoň okrajově zmíníte cíle, které byste rádi zkoumali. Vedoucí tak získá přehled o tom, na co by Vaše práce měla být zaměřena, a bude schopen zvážit, zda jste pro jeho činnost vhodným kandidátem, či nikoliv. Pokud si tématem ani cíli práce nejste jisti, neváhejte nás oslovit, a my Vám s volbou tématu, obsahem a kompletními podklady pro vypracování Vašeho textu rádi pomůžeme!